نقد و بررسی دوربین نیکون D810

استعلام قیمت دوربینراهنمای خرید دوربین نیکون D810ویدئو آموزش و معرفی

نیکون دو سال قبل با تولید دوربین فول فریم ۳۶ مگاپیکسلی دوربین نیکون Nikon D800 و دوربین نیکون Nikon D800E بازار دوربینهای دیجیتال را به هیجان آورد. اکنون دوربین جدیدی از همین خانواده به نام نیکون D810 به بازار معرفی شده است.
این دوربین جایگزین هر دو مدل قبلی خواهد شد و قیمت پیشنهادی آن حدود ۳۳۰۰ دلار یعنی تقریبا معادل قیمت D800E و اندکی بیشتر از قیمت D800 است. اما چرا قیمت دوربین نیکون Nikon D810 مشابه نیکون D800E است؟ چون در دوربین نیکون Nikon D810 ترفند از کار انداختن فیلتر AA یک قدم پیشتر رفته و کلا این فیلتر حذف شده است که منجر به عکسهایی با رزولوشن بالاتر از هر دو مدل قبلی خواهد شد.
در دوربین نیکون Nikon D810 به غیر از فیلتر AA، تغییرات عمده دیگری نیز دیده میشود که این دوربین را از دو مدل قبلی تواناتر ساخته است. شاید مهمتر از همه، این تغییرات دوربین را برای خریدارانی که هنوز در حال سبک و سنگین کردن ورود به دنیای فول فریم هستند جذابتر کند.
از دیگر تغییرات خوشایند در این دوربین طراحی مجدد مکانیزم شاتر و آینه برای کاهش افت رزولوشن حاصل از عملکرد شاتر است و یک مد S-Raw برای عکاسی فایل خام با رزولوشن کمتر است ،چیزی که طرفداران نیکون سالها تقاضای آن را داشتند و بالاخره نیکون تقاضای انها را اجابت کرد.

doorbin-news-nikon-d810-camera-back

از جمله مشخصات کلیدی و متمایز دوربین نیکون مدل D810 به شرح زیر می باشد:

 • سنسور CMOS فول فریم 36.3MP
 • حساسیت ISO 64 تا 12800 (قابل افزایش تا ISO 32 – 51200)
 • شاتر پرده اول الکترونیکی و مکانیزم آینه جدید
 • مد جدید s-Raw فایل خام با رزولوشن ۹ مگاپیکسل
 • پردازنده Expeed 4
 • حداکثر سرعت عکاسی متوالی 5 fps در حالت FX و 7 fps در حالت DX ( با گریپ باتری و باتریهای EN-EL18 / AA)
 • نمایشگر RGBW LCD سایز 3.2 اینچ با رزولوشن 1229K نقطه و رنگ قابل تنظیم
 • نمایشگر اطلاعات منظره یاب OLED
 • سیستم بهبودیافته تشخیص منظره امکان تشخیص چهره در مد OVF را فراهم کرده
 • نمایش ناحیه زوم شده تصویر در حالت نمایش زنده برای تنظیم دقیق خطوط افقی
 • سیستم 51 نقطه فوکوس با مد جدید ” ناحیه فوکوس گروهی خودکار”
 • مد جدید کنترل تصویر flat برای فیلمبرداران
 • ایزو خودکار در مد نورسنجی دستی
 • نوارهای راه راه برای بررسی فوکوس در حالت ویدیو
 • خروجی غیر فشرده HDMI ا ضبط همزمان روی کارت حافظه
 • میکروفون استریوی

 

در تستهای صورت گرفته تفاوت بین جزئیات فایل خام دوربین نیکون Nikon D800 و D800E به غیر از حالات بسیار خاصی مانند عکاسی با زمان شاتر کوتاه در دیافراگمهای باز با لنز پرایم و استفاده از سه پایه، بسیار اندک بود.
اگر قرار باشد هر دو مدل با یک دوربین جایگزین شوند، قاعدتا باید این دوربین بالاترین رزولوشن ممکن را ارایه دهد. تنها میتوانیم امیدوار باشیم که نیکون در دوربین D810 همان تصاویر JPEG شارپی را که D800E داشت ارایه دهد.
ممکن است برخی هنوز توجیه نشده باشند که چرا نیکون دو سال پیش دو مدل D800 و D800E را به عنوان دو مدل مجزا عرضه کرد. برداشت ما در آن زمان این بود که D800E مزایایی داشت اما اگر برای کسی مهم نبود می توانست با هزینه کمتر D800 را بخرد.

شاید اکنون پس از موفقیت مدلهای D7100 و D5300 نیکون به این اطمینان رسیده که با خیال راحت فیلتر AA را حذف کند البته طبیعتا با ریسک افزایش موجی شدن تصاویر ولی نیکون D810 به عنوان جدیدترین و پیشرفته‌ترین DSLR فول فریم از سوی نیکون قابلیت این را دارد که پس از حذف کامل فیلتر “لو پس” برای مشتریان بالقوه که خواستار تکنولوژی‌های جدید هستند ازجذابیت ویژه ای برخوردار باشد. نتیجه این نوآوری ایجاد تصاویر بهتر همراه با ریسک خطای moire است که البته یک روش موثر برای کاهش خطای moire که از داخل ویزور قابل رویت هست اینست که کمی از سوژه دور بشید یا فاصله کانونی لنز رو اندکی کاهش بدید و اابته کانن که تاکنون جرات اجرای این عمل را در دوربین‌های DSLR خود نداشته، راهکار محافظه کارانه را پیش گرفته است.

doorbin-news-nikon-d810-camera-side-left

تغییرات عمده D810 در مقابل D800/E

 • سنسور بدون فیلتر AA (در مدلهای D800E این فیلتر غیر فعال شده بود.)
 • سرعت عکاسی متوالی 5 fps در مد FX (در مقابل 4 fps)
 • مد جدید ناحیه فوکوس خودکار گروهی (در مدلهای قبلی ۵ نقطه فوکوس با هم کار میکرد.)
 • مکانیزم جدی آینه و شاتر الکترونیکی برای حذف ارتعاشات دوربین(در مدل D810)
 • حالت نورسنجی بر اساس سنجش نواحی روشن برای حفظ جزئیات در نواحی روشن در مناظر با کنتراست بالا ( در مدل D810)
 • فیلمبرداری 1080/60p با میکروفون داخلی استریو (در مدل قبلی 1080/30p با میکروفون مونو)
 • صفحه RGBW LCD رزولوشن 1229K سایز 3.2 اینچ ( در مقابل سایز 3.2″ 921k- نقطه RGB)
 • دیافراگم برقی هنگام ضبط ویدئو روی کارت SD/CF (قبلا فقط برای استفاده از HDMI فعال بود)
 • توانایی ضبط روی کارت حافظه و همزمان خروجی روی HDMI
 • مد جدید کنترل تصویر flat (برای کسانی که در فیلمبرداری به محدوده دینامیکی وسیعتری نیاز دارند.)
 • عکاسی پیوسته نامحدود (قبلا محدودیت 100 عکس وجود داشت)

پردازنده تصویر Expeed 4

Expeed 4 آخرین نسخه تراشه پردازنده تصویر نیکون است که به عنوان مغز دیجیتال D810 استفاده شده است. نیکون ادعا میکند که پردازنده جدید D810 ۳۰ درصد سرعت بالاتری دارد و در سرعت عکاسی ۲۵ درصد زمان پاسخگویی بالاتری دارد.

تغییرات سنسور در نیکون D810

سنسور فول فریم D810 دقیقا همانی نیست که روی D800/E استفاده شده بود. نیکون در چیدمان میکرو لنزها تغییراتی داده و حساسیت سنسور را افزایش داده است و فیلتر اپتیکی پایین گذر را از روی سنسور حذف کرده است. بر اساس تئوری D810 باید رزولوشن عالی نسبت به D800E ارایه دهد، اما ممکن است این بهبود در شرایط بسیار خاصی مشاهده شود.ایزو پایه جدید معادل ۶۴ خبر خوبی برای کسانی است که میخواهند برای برخورداری از عمق میدان باریک با دیافراگمهای باز عکاسی کنند و نیاز به استفاده از فیلترهای تیره خاکستری را کاهش میدهد. توجه داشتید باشید که ایزو ۶۴ واقعی است و با کاهش کنتراست چنین حساسیتی به دست نیامده است. حتی اگر به حساسیت کمتری نیاز داشتید، میتوانید در مد حساسیت گسترش یافته تا ایزو 32 آن را کاهش دهید. (اما در این ایزو کمی محدوده دینامیکی نواحی روشن را از دست میدهید.)

نمایش جداگانه ناحیه زوم شده در مد نمایش زنده

با این مشخصه یک ناحیه بزرگنمایی شده از چپ و راست نمایشگر در کنار هم به نمایش در آمده و امکان تراز خط افق را برای عکاس فراهم میکند. این روش از تراز الکترونیکی که این روزها در دوربینها استفاده میشود بسیار دقیقتر است و برای عکاسان معماری، محصولات و منظره بسیار کارآمد است.

حالت Group-area AF

ناحیه گروهی فوکوس خودکار اولین بار در D4s معرفی شد. در این حالت دوربین با استفاده از گروهی متشکل از ۵ نقطه فوکوس روی سوژه فوکوس میکند که نقطه مرکزی آنها توسط کاربر انتخاب شده است. این گزینه خطر فوکوس دوربین روی بک گراند بجای سوژه را کاهش می دهد. اگر صورتها در حالت AF-S شناسایی شوند، دوربین اولویت را به آنها داده و وقتی صورتی موجود نباشد دوربین روز نزدیکترین سوژه به دوربین فوکوس خواهد کرد.

مد کنترل تصویر Flat، ویدئوی 1080/60P، نوار راه راه و …

نیکون تشخیص داده که هنوز زمان مناسب برای 4k فرا نرسیده است، اما امکان فیلمبرداری HD این دوربین را با مد 60p تجهیز کرده و نیز میکروفون استریوی داخلی و حالت نوار راه راه برای بررسی نواحی روشن و یک حالت کنترل تصویر جدید به نام flat را اضافه کرده است. با این مد که هم روی عکسها و هم فیلم قابل استفاده است، یک تصویر با حداکثرمحدوده دینامیکی ایجاد شده و امکان پردازش بعدی برای تنظیمات تصویر را بالا میبرد.

حساسیت اتوماتیک در حالت نورسنجی دستی برای فیلمبرداری

امکان تنظیم خودکار ایزو تنها برای حالت نورسنجی خودکار مفید نیست. این حالت برای وقتی که کنترل دستی کامل روی شاتر و دیافراگم دارید نیز بسیار سودمند است. اکنون D810 امکان استفاده از ایزو خودکار در حالت نمایش زنده برای استفاده در عکاسی و نیز فیلمبرداری را فراهم کرده و اجازه می دهد که فیلمبرداران سطح روشنایی ثابتی را هنگام فیلمبرداری در شرایط نوری متغیر داشته باشند.

doorbin-news-nikon-d810-camera-top

نورسنجی بر اساس نواحی روشن و S-Raw

نورسنجی بر اساس نواحی روشن که بیشتر مناسب عکاسان تئاتر و موزیک است، نورسنجی را بر اساس نواحی روشن صحنه انجام می دهد تا این نواحی با جزئیات کامل ثبت شده و از بین نروند. در بعضی شرایط این گزینه باعث کم نور شدن نواحی با روشنایی میانی خواهد شد، اما اگر سنسور D810 همانند سنسور دوربینهای قبلی دارای نویز پایه پایینی باشد (که همین انتظار میرود) با افزایش نور نواحی تیره و متوسط در پس پردازش تصویر، می توان با تحمل اندکی نویز در نواحی تیره به تصویری کامل دست یافت، خصوصا اگر با فرمت Raw عکاسی کنید.حالت S-Raw یک مد Raw جدیدی ۱۲ بیتی غیر فشرده با رزولوشن کاهش یافته ۹ مگاپیکسل است. این رزولوشن برای بسیاری از کاربردها عالی است و بسیاری از عکاسان ممکن است هنگام عکاسی از موارد خاصی ترجیح دهند که تصاویری با سایز کوچکتر و قابلیت انتقال بالاتر داشته باشند.

مقایسه دوربین نیکون Nikon D810 با رقیب این دوربین Canon 5D Mark III

نقاط قوت دوربین نیکون Nikon D810 در یک نگاه:

 • کیفیت بی نظیر تصاویر با ایزو 64
 • AF فوق العاده به خصوص برای موضوعات بازشناسی و پیگیری سوژه
 • دقت و سرعت فوق العاده در ثبت تصاویر
 • سامانه فوکوس جدید
 • حذف فیلترlow pass
نیکون دو سال قبل با تولید دوربین فول فریم ۳۶ مگاپیکسلی دوربین نیکون Nikon D800 و دوربین نیکون Nikon D800E بازار دوربینهای دیجیتال را به هیجان آورد. اکنون دوربین جدیدی از همین خانواده به نام نیکون D810 به بازار معرفی شده است. این دوربین جایگزین هر دو مدل قبلی خواهد شد و قیمت پیشنهادی آن حدود ۳۳۰۰ دلار یعنی تقریبا معادل قیمت D800E و اندکی بیشتر از قیمت D800 است. اما چرا قیمت دوربین نیکون Nikon D810 مشابه نیکون D800E است؟ چون در دوربین نیکون Nikon D810 ترفند از کار انداختن فیلتر AA یک قدم پیشتر رفته و کلا این…
نقاط قوت دوربین نیکون Nikon D810 در یک نگاه: کیفیت بی نظیر تصاویر با ایزو 64 AF فوق العاده به خصوص برای موضوعات بازشناسی و پیگیری سوژه دقت و سرعت فوق العاده در ثبت تصاویر سامانه فوکوس جدید حذف فیلترlow pass

دوربین نیکون D810 در یک نگاه

کیفیت ساخت - 9
ارگونومی - 9
امکانات و قابلیت ها - 9
کیفیت عکاسی - 9
عکاسی در شرایط نور کم - 8
کیفیت فیلم برداری - 9
عملکرد - 9
ارزش خرید در برابر قیمت - 8

8.8

مجموع امتیاز

نقاط قوت دوربین نیکون Nikon D810 در یک نگاه: کیفیت بی نظیر تصاویر با ایزو 64 AF فوق العاده به خصوص برای موضوعات بازشناسی و پیگیری سوژه دقت و سرعت فوق العاده در ثبت تصاویر سامانه فوکوس جدید حذف فیلترlow pass

امتیاز شما: 4.21 ( 5 votes)پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 13 =